Vykořeněnost je stav, který můžeme změnit

Ondro, tvůj záběr je opravdu velký, co tě motivovalo k tomu být takto aktivní?
Asi zatím stále zvědavost 🙂 Ne, největší podíl na tom má určitě výchova. Taťka se pohyboval ve sportu téměř ze všech stran a do všech mě zasvěcoval, tak jsem se dostával do různorodé společnosti. Aktivisticky jsem působil již od základní školy, nespravedlnost mě vždy drásala. Ovšem moje aktivity byly směřovány pouze na krátké okamžiky a neměly dlouhodobější trvání.

Stojí za tvým občanským aktivismem výchova? Jaký byl tvůj vývoj, měl si nějaký vzor, ovlivnil tě například nějaký učitel?
Jak jsem zmiňoval výš, rodinný základ jsem měl skvělý. Avšak největší rozmach svých aktivit považuji začátek studia na Vyšší odborné škole v Chebu, která mi neskutečně rozšířila obzory, především aktivita tehdejší zástupkyně ředitele pro VOŠ Lucie Polákové. Nevěřil jsem, že člověk může dělat tolik aktivit. Postupem času jsem pochopil, že je potřeba mít dobře fungující tým nadšených lidí. Postupně jsem si uvědomoval význam občanské iniciativy a vnitřně mě to neuvěřitelně naplňovalo.

Jak funguje „Liga férového fotbalu“, která působí v Karlovarském aPlzeňském kraji, co je záměrem této aktivity?

Liga férového fotbalu je, za mě, skvělý koncept a nástroj k sociálnímu začleňování. Fotbal je mezinárodní jazyk. Fotbal je v tomto konceptu rozdělen na tři části. První předzápasový rozhovor týmů, kde si domluví pravidla pro dané utkání pro možnost si co nejvíce užít hru, eliminovat rozdíly mezi týmy (věkové, schopnostní). Ve druhé fázi se hraje fotbalové utkání, kdy oproti standardnímu zápasu chybí rozhodčí. Na utkání dohlíží tzv. mediátor, který do zápasu zasahuje jen ve zcela výjimečných případech, hráči mají zodpovědnost na svých bedrech a veškeré herní prohřešky si řeší sami. Po utkání následuje třetí část, kdy probíhá pozápasová diskuze s hráči, kdy se hodnotí dodržování domluvených pravidel.

A slušné chování po celé utkání. Zlatým hřebem spolupráce pro mě bylo organizování turnaje v Chebu, kterého se zúčastnily jak týmy z Plzeňska, Karlovarska, tak i ambasadoři ze spřátelených mezinárodních organizací (Kambodža, Kolumbie, Španělsko). Byla to úžasná zkušenost. V projektu již z časových důvodů nepokračuji, ale snažím se ho sledovat alespoň přes počítačové sítě.
Celý tento koncept je organizován pod projektem Fotbal pro rozvoj, který kromě aktivit napříč republikou pořádá sportovně-sociální workshopy, zároveň se již pravidelně účastní mezinárodních aktivit pod záštitou Street football world. Na tohle téma bych dokázal povídat hodiny, což by ne každého muselo zajímat. Bližší informace můžete najít na www.fotbal.je.

Nejen pro mne jsi velkou inspirací. Měl bys nějaká doporučení, na co si případně dát pozor, kdyby chtěl někdo tvé aktivity následovat a být takto občansky aktivní? Čeho se případně vyvarovat?
Moc děkuji 🙂 Hlavní je myslet sám na sebe, respektive na svoje tělesné, ale i duševní zdraví. To vidím jako zcela zásadní. Je potřeba mít všechno dobře naplánované, mít zkrátka dobrý time managment, se kterým také občas dost bojuji. Nejideálnější scénář je, když nad každou aktivitou pracujete v partě podobně založených lidí, není jich málo a společně jste schopni dokázat mnoho.
Potřeba je i být trochu obrněný, protože ne vždy se vyhnete hejtrům.
Sama jsem během svých dobrovolnických aktivit dostávala často otázku: „Proč to děláš?” Tak si neodpustím ji položit i tobě. Co je pro tebe největší odměnou zatvou práci?
Největší odměnou? Jednoznačně vnitřní pocit a poznání nových lidí. To je asi to nejvíc. Když má aktivita i pozitivní dopad na někoho dalšího, tak je to taková třešiňka na dortu.

Máš nějaké plány do budoucnosti, kam až bys to chtěl dotáhnout?
Plánů mám samozřejmě spoustu, v současné době se nejvíc zaměřuji na dokončení studia.

Na co nejvíc narážíš? Cítíš vykořeněnost v našem regionu?
Vykořeněnost určitě, přisuzuji ji absenci vlastní krajské vysoké školy. V našem okolí je spousta krásných míst, která mohou lákat další potenciální obyvatele. Problém s vykořeněním je dán u nás i historickým vývojem, ovšem nemůžeme to brát jako stav, který nemůžeme změnit, to bychom se nikam neposunuli. Nejvíc asi narážím na svázanost stereotypy a nezájem o dění, u čehož je také možnost práce na změně. Ovšem cítím již drobné zlepšení.

Jsi předsedou Místního sdružení České pirátské strany – Chebsko a je ti 26 let, což je velmi úctyhodné. Jaké jsou tvé politické ambice?

Chtěl bych se věnovat sociální oblasti a sportu na území města a kraje. Jelikož v současné době již pociťuji své vlastní limity, tak bych chtěl především přispět ke zlepšení podmínek a zkvalitnění služeb.  Určitě nemám v současné době ambice na nejvyšší pozice v rámci politických pater. Nechám tomu volný průběh.

Jak vnímáš roli Senátu ČR?
Bude to znít jako klišé, ale Senát vnímám jako morální pojistku demokracie. Když to řeknu s nadsázkou, tak je to pro mě taková „rada starších“, která se aktuálně snaží vybalancovat stav naší politické situace. Myslím si, že by si Senát zasloužil víc mediálního prostoru, aby občané, kteří se o politické dění příliš nezajímají, měli práci Senátu víc na očích a většinově pochopili jeho význam.

Markéto, věřím, že tomu pomůžeš, s klidným srdcem mohu říct, že se těším, až zasedneš v naší horní komoře. Budu se ti snažit být nápomocen, co jen mi čas dovolí 🙂

Rozhovor s Ondřejem Topinkou vedla
Markéta Monsportová

Ondřej Topinka (*18. dubna 1994) je předseda pirátského MS Chebsko. Ondřej pochází z města Cheb, kde žije celý život.

Studoval obchodní akademii na Integrované střední škole v Chebu (2009 – 2013), dále vystudoval Vyšší odbornou školu v oboru sociální práce (2015 – 2018) v Chebu kde získal titul DiS.

V současné době pracuje na Městském úřadu v Chebu, kde působí na pozici koordinátor protidrogové politiky a sociální prevence. Do konce května 2019 pracoval v organizaci KOTEC o. p. s. na pozici terénní sociální pracovník pro děti a mládež od 6 do 15 let v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež. Od března 2018 pracoval jako koordinátor v projektu „Liga férového fotbalu“ v Karlovarském a Plzeňském kraji, kde působil do konce roku 2018.

Angažuje se v občanských a sportovních aktivitách. Jeho zájmy jsou sport, především fotbal a házená, filmy a dobré pivo.